Obrazy duše
multižánrový festival 29. června až 4. července 2009, náměstí Svobody, Starý Bohumín

TITULNÍ STRANA   obrazy duše   novinky   galerie   partneři akce

Léto-kruhy 2009 daly nahlédnout do „obrazů duše“. Do duše, kam nás svou představivostí pustili malíři, kteří se do Starého Bohumína sjeli z české i polské strany řeky Odry. Ve výtvarném malířském plenéru se mimo jiné představili:

Jiří Greger
Malíř a autor veršů i krátkých povídek na festivalu zastupoval město Bohumín. Jeden ze svých obrazů, vzniklých v rámci výtvarného plenéru, vytvořil podle dobové fotografie z roku 1926. „Fotografie zachycuje parníkovou dopravu na řece Odře. Jde o pohled z polského břehu řeky ve směru na Starý Bohumín, kde jsou u břehu ukotvené dva parníky. Snímek mě zaujal hned na první pohled,“ říká Jiří Greger, kterého rovněž potěšilo, s jakým nadšením se do malování pustili jeho svěřenci z víkendového výtvarného klubu U létající ryby.

Kateřina Poláková
Pozvání k účasti na výtvarném plenéru přijala také Kateřina Poláková. Stejně jako Jiří Greger, i Kateřina umístila stojan s plátnem do příjemného prostředí zahrady starobohumínské římskokatolické farnosti. Ve stínu tamních stromů malovala farní kostel Narození Panny Marie a přírodu meandrů. Malování je pro Kateřinu velkou zálibou. „Starobohumínský kostel je krásný už tím, že oproti nám dobře známým cihlovým stavbám je celý zděný a jeho bílá fasáda poutá pozornost. Rozhodla jsem se zachytit zadní část kostela, kde vyniká jeho členitost a velikost,“ uvedla Kateřina Poláková.

Petr Kuh
Malír a grafik Petr Kuh se na Léto-kruzích ocitl, když přijal pozvání svého kamaráda Jiřího Gregera. Petr je malířem takzvaně na volné noze, pochází z Ostravy, kde žije a tvoří. „Dochovalé dobové budovy na starobohumínském náměstí jsou krásně členité. Nádherné jsou na nich zejména fresky. Přestože se na nich podepsal zub času, jsou stále krásné. Proto jsem si jejich motiv vybral pro jeden ze svých obrazů, které na Léto-kruzích tvořím,“ uvedl Petr Kuh. Obraz zachycuje domy stojící u vjezdu na náměstí Svobody ze strany od domova důchodců.

Bogumila Celer
Bogumila Celer přijela přijela do Starého Bohumína ze stovek kilometrů vzdáleného bývalého vojenského městečka Borne Sulinowo, které se nachází 80 kilometrů od Baltského moře. Bogumila je bývalou učitelkou a malířství ji vždy bavilo. Ve Starém Bohumíně se ocitla poprvé v životě. „Pro jeden ze svých obrazů jsem si vybrala váš Národní dům, ze kterého sálá jeho bohatá historie. Historické jádro této části města dává nám, malířům, spoustu motivů,“ říká dáma, která pravidelně v Borne Sulinowo pořádá výtvarné i řezbářské plenéry. Do Starého Bohumína přijela Bogumila Celer na základě pozvání Kamily Smigové, se kterou se seznámila v Zebrzydowicích, se kterými Maryška udržuje partnerské vztahy.

Barbara Skupniewicz
S Bogumilou Celer, s níž se zná již sedm let, jezdí Barbara Skupniewicz pravidelně na výtvarné plenéry. Barbara přijela ze zhruba 800 kilometrů vzdálené Jaromierze. Město se v Polsku nachází u ukrajinských hranic. „Malovala jsem už jako malé dítě a chuť hrát si s barvami a plátnem mi vydržela dodnes. Na Léto-kruzích jsem si mimo jiné vybrala motiv bývalé starobohumínské radnice a vedle něj stojícího domu číslo 45. Maluji štětcem a barvy nanáším rovněž malou špachtličkou,“ prozradila Barbara Skupniewicz. Do Starého Bohumína přijela Barbara Skupniewicz na základě pozvání Kamily Smigové, se kterou se seznámila v Zebrzydowicích, se kterými Maryška udržuje partnerské vztahy.