klub | novinky | fotogalerie

Bohumínský kroj

Bohumínské (Starobohumínské) kroje, tradice, život obyvatel v proměnách času. To jsou jen některé z oblastí, kterým se věnuje vlastivědně-etnografický klub. Skupina vznikla 2. března 2011 a od té doby vyrobila několik desítek kusů Bohumínských krojů ve verzích pro ženy, muže i děti.

Založení klubu je vyústěním dlouhodobé snahy popularizovat tradice vycházející z historie Bohumínska. Prvním hmatatelným impulsem byly zatím ještě neúplné repliky krojů z Bohumína (Starého Bohumína), které ušila skupinka nadšených žen ze Starého Bohumína. Další kroky na sebe nenechaly dlouho čekat. Dlouhodobým cílem klubu je vytvoření přesné repliky Bohumínského městského kroje (území Starého Bohumína) a jeho umístění do městského muzea.

kontakt: Kamila Smigová, tel. 776 577 722, smigova.kamila@seznam.cz
kontakt: Alena Krobotová, tel. 725 933 534, alka1@email.cz

Aktivity „krojovanek“ v Bohumíně a okolí:

pátrání v historických archivech se zaměřením na tradici kroje
výroba ženského Bohumínského kroje
výroba mužského Bohumínského kroje
výroba dětského Bohumínského kroje
výroba miniverze krojů pro panenky
účast v krojích na společenských akcích
vítání Prezidenta České republiky v Bohumíně
vítání oficiálních delegací v Bohumíně
šití charitativních panenek Unicef
tvůrčí dílny, výroba polštářků pro kočky

Cíle našeho vlastivědně-etnografického klubu:

Zabývat se tradicemi regionu, pracovat na dalším rozšiřování povědomí o životě našich předků a uchování kulturních tradic pro budoucí Bohumíňáky a nejen ty. V tomto směru rozvíjet spolupráci s občanským sdružením Přátel bohumínské historie.

Tvořit a rekonstruovat Bohumínský kroj (ženský ,mužský a dětský - dívčí a chlapecký). Chceme se zabývat i uchováváním a popisováním, také ošetřováním starých textilií (výšivky, krajky, dečky apod.) a vytvořit depozit těchto textilií.

Chceme se zabývat publikační a hlavně dokumentační činností - v návaznosti na danou problematiku. Budeme se rovněž zabývat přednáškovou činností, především pro mládež, kterou chceme rovněž zapojit do přímé práce (naučit se různé techniky, třeba vyšívaní, háčkování, ruční šití). Zájemcům z řad studentů umožníme, aby si na vybrané téma spojené s naší činnosti mohli napsat například diplomovou práci, SVOČ apod.

Připravovat kulinářské projekty, zejména ve vztahu ke slezské kuchyni a zaměřit se na její vliv na současné stravovací zvyklosti (tradice při Vánocích, Velikonocích, křtu apod.).

Budeme využívat již navázaných kontaktů s blízkými příhraničními oblastmi Polska, kde můžeme objevovat v archívech či v rodinných sbírkách spojitost s historickou oblastí Bohumínska. Budeme se účastnit jejich folklórních událostí - dožínky, wianky, škubání peří, šlapání zelí apod. Chceme tyto zvyky přiblížit i občanům Bohumína.

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania