Dřevěná socha bájného Fénixe ozdobí Bohumín

Dřevěná socha Fénixe je odkazem svátečního Salonu, kterým si bohumínský spolek Maryška připomněl 22 let trvající neformální prostor pro kulturu. Čtyřdenní program nabídl setkávání, výstavy obrazů, soch i pokladů „z kredence“ a sochařský miniplenér.

Sváteční Salon Maryška proběhl od 1. do 4. července odpoledne v prostoru před galerií na náměstí T. G. Masaryka v centru Bohumína (vedle kavárny). Maryška se na neformální kultuře v Bohumíně podílí od roku 2000, vlastní galerijní prostory má od roku 2004. Letním Salonem spolek tzv. dooslavil kulaté dvacátiny, které překazil covid.

Přišla spousta lidí spjatých se spolkem, dříve občanským sdružením, lidí, které v uplynulých letech oslovil program Maryšky, multižánrový festival Léto-kruhy, Maryškův Salon i další projekty. 22 let dlouhou éru připomněly vystavené fotografie, obrazy, několik soch z dřevořezbářských plenérů a své „poklady z kredence“ našich babiček a prababiček ukázaly kolemjdoucím Krojovanky.

„Přímo při práci jsme pozorovali mistry řezbáře. Bohumíňáci Jaroslav Thér a Šimon Pohl patří k těm nejvěrnějším, nechyběli snad na žádném z dvanácti ročníků Léto-kruhů,“ uvedla Kamila Smigová, předsedkyně spolku Maryška. „Jarda Thér na letošním miniplenéru vytvořil sochu bájného ptáka Fénixe. Skulptura je z dubového dřeva, aby její životnost byla co nejdelší,“ dodala Smigová. Kde přesně v Bohumíně se socha časem objeví, ještě není rozhodnuto. Doplní sérii soch, které vznikly na festivalu Léto-kruhy a zdobí veřejná prostranství a instituce ve městě. Hodnota dosud vzniklých skulptur podle odhadce překročila milion korun.

Spolek Maryška za 22 let uspořádal nespočet výstav, koncertů, autorských večerů, tvůrčích dílen pro dospělé i děti, cestopisů, filmových, divadelních i meditačních večerů. Obrazy z výtvarných plenérů můžete vidět v hotelu Pod Zeleným dubem a v zasedací místnosti na městském úřadě. Součástí spolku je také úspěšná skupina Krojovanky, která obnovuje tradici Bohumínského kroje.

Další nejbližší akcí bude plynoucí večer herce Jaroslava Duška za zvuku didgeridoo Ondřeje Smeykala. Večer Mluvka a trouba proběhne ve čtvrtek 28. července od 19 hodin v sále hotelu Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumíně. Předprodej vstupenek již běží.

foto: Lukáš Kania a Jana Leparová, další fotografie na facebooku Maryšky

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania