Maryška obnovuje památeční kříž epidemického hřbitova

Epidemický hřbitov ve Starém Bohumíně, situovaný u kaple Andělů strážných (kousek od nemocnice, u vodojemu), doplní nový kříž. Do obnovy symbolu se pustili členové a přátelé spolku Maryška. Nový kříž vzniká v dílně šikovného řezbáře z Rychvaldu.

Původní dřevěný kříž se tyčil u kaple Andělů strážných ve Starém Bohumíně od roku 2004. Spolek Maryška tehdy s pomocí peněz Nadace Via a města Bohumín, s podporou skupiny Přátel bohumínské historie, realizoval rozsáhlou opravu kulturní památky a upravil její okolí. „Velký dřevěný kříž připomínal oběti epidemií z 19. století,“ vysvětlila Kamila Smigová, předsedkyně spolku Maryška.

Kaplička se od rekonstrukce v roce 2004 stala oblíbeným místem k návštěvě. Zastavují se u ní pěší i cyklisté, kteří sem třeba jen na pár minut usednou na lavičku, aby si odpočinuli. Lidé sem dokonce přinášejí květiny a zapalují u pomníčku epidemických nákaz svíčky. Kaple z roku 1831 stojí v místě epidemického hřbitova, který se stal místem posledního odpočinku desítek obětí epidemie cholery (1831) a později i tyfu (1846).

Původní dřevěný kříž zhotovil pražský režisér Miloš Zabranský v rámci bohumínského dřevořezbářského plenéru Léto-kruhy 2001. Po letech se na dřevěném kříži podepsal zub času. Spolek Maryška se proto ujal jeho obnovy. Původní kříž odstranil, včetně základů, a po dohodě s městem Bohumín zadal výrobu nového. „Oslovili jsme šikovného řezbáře a také zručného kováře, který se postaral o ukotvení. Kříž bude z dubového dřeva čili masivní a těžký, instalace ukotvení dala chlapům z Jomakov-Stavu zabrat,“ popsala Kamila Smigová. Výška kříže bude téměř 4 metry. Poděkování Maryška posílá partnerům záměru: firmě Jomakov-stav, řezbáři Petru Ožanovi, kováři Tomáši Szwanczarovi.

Kříž se bude znovu nacházet jen pár metrů od kapličky. U pomníčku, který vznikl uprostřed v místě zřetelně viditelných betonových základů. Jsou vzpomínkou na plány předků, kteří zde chtěli postavit novou, mnohem větší kapli. Záměr z roku 1913 ale ukončila 1. světová válka, k realizaci stavby pak už nikdy nedošlo.

FAKTA A ZAJÍMAVOSTI - Kaple Andělů strážných ve Starém Bohumíně
zajímavosti ke kulturní památce, k jejíž obnově a záchraně přispěl spolek Maryška

foto: Tomáš Szwanczar a Ludvík Boček

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania