spolkové info | logo spolku | o nás

členové spolku

Kamila Smigová, předsedkyně spolku
tel. 776 577 722
e-mail smigova.kamila@seznam.cz

Jana Leparová, místopředsedkyně
e-mail jleparova@gmail.com

členové výboru spolku:
Kamila Smigová, Květuše Mlynkecová
statutárním orgánem je předseda spolku

revizor spolku
Nataša Zelková

E-publishing (elektronické vydavatelství), literární sekce
Jana Leparová
e-mail jleparova@gmail.com

vlastivědně-etnografický klub
Alena Krobotová, tel. 725 933 534
email alka1@email.cz


čestní členové, vzpomínáme a nezapomeneme

Ing. Martina Steinová, PhD.

Usměvavá, přátelská, talentovaná - zkrátka a dobře báječná ženská. Taková byla Ing. Martina Steinová, PhD., která nás opustila po těžké nemoci v úterý 10. července 2012 ve věku 47 let. Martina patřila k nejoblíbenějším členům občanského sdružení Maryška. Spolu s manželem Pavlem a synem Pavlem byli Maryšce vždy oporou. Martina byla sluníčko, které prosvěcovalo naše sdružení od jeho samotného počátku. Byla první výraznou osobností, která v Bohumíně předvedla břišní tanec - velmi ho milovala. Později si našla cestu k španělskému flamencu a celý život jí vydržela záliba v ručních pracích, o níž jsme se mohli opakovaně přesvědčit v Salonu Maryška a na našich festivalech. Marti, moc nám chybíš. Ing. Martina Steinová, PhD., je čestnou členkou spolku Maryška.

Milan Smiga

Po dlouhé těžké nemoci nás v pátek 22. března 2013 navždy opustil člen našeho občanského sdružení, výborný přítel a kamarád do nepohody, pan Milan Smiga. Jeho srdíčko dotlouklo ve věku 61 let. Milan Smiga byl společně se svou ženou Kamilou a jejich přáteli zakládajícím členem občanského sdružení Maryška. Vystupoval na autorských večerech a později, když Maryška získala své sídlo na náměstí T. G. Masaryka, se ujal jejího technického zázemí a všeho s tím spojeného, stal se našim logistikem. Svět techniky mu byl blízký, žádný z ročníků festivalu Léto-kruhy a Maryškova Salonu se neobešel bez jeho bezmezného nasazení pro dobrou věc. S Milanem Smigou navždy odešel jeden z výrazných střípků, které dohromady v Bohumíně tvoří pestrou mozaiku v podobě spolku Maryška. Milan Smiga je jeho čestným členem.

Marie Metznerová

Ve věku 71 let nás 1. března 2016 navždy opustila členka našeho vlastivědně-etnografického klubu paní Marie Metznerová. Přišli jsme o velmi milou, pracovitou, ochotnou, kamarádskou, nápaditou a lidskou přítelkyni, která nám bude už navždy chybět. Marie Metznerová byla vyučenou pánskou krejčovou, která svou odborností a precizností velkou měrou přispěla k naší snaze o obnovení Bohumínského kroje. Byla milá, usměvavá, ochotná, měla moc ráda děti i zvířata, myslela na ostatní a na setkání členek klubu nosila vždy něco dobrého na zub, protože ráda pekla. Psát o naší Marušce „byla“ je pro nás velmi těžké a bude nám moc chybět. Její srdíčko, které bylo tak velké a rozdalo tolik lásky a radosti, dotlouklo v úterý 1. března 2016. Maruško, v myslích jsi stále s námi.

Anička Anapurna Balcárková

Ráno vstala a zacvičila si jógu. Byl to její každodenní rituál, skoro 40 let. Anička Anapurna Balcárková z Bohumína našla v józe nový smysl života a životní filozofii, my v Aničce našli skvělou ženu, kamarádku a přítelkyni, na kterou nezapomeneme. Filozofii Anička předávala dalším lidem jako cvičitelka. Když viděla, jak se starší a nemocní lidé při cvičení trápí, rozhodla se, že jim vymyslí program na míru. Inspirací se jí stala obyčejná židle, s jejíž pomocí zvládají vybrané prvky jógy nejen senioři. Jóga na židlích se stala v Česku velmi populární, jen v Bohumíně ji lidé pod vedením Aničky cvičili déle jak deset let. Anička Anapurna Balcárková nás navždy opustila 8. července 2017. V roce 2016 zavítala do Studia B bohumínské televize, kde mluvila o józe a svému vztahu k životu, podívat se můžete ve videoarchivu zde.

Táňa Kaizarová

Když vešla, vstoupilo s ní do Salonu Maryška sluníčko. Když vešla, přišlo dobro. Do našich srdcí a duší bude vcházet pořád. Do světa, odkud není návratu, se 1. listopadu 2022 odebrala naše milovaná Táňa Kaizarová. Zemřela ve spánku, nečekaně. Je to pro nás všechny obrovská ztráta. Slova nemohou náš smutek vyjádřit. Táňa se zajímala o umění, spolupracovala s Maryškou a také s Ateliérem Bart, kam velmi ráda chodila. Měla smysl pro krásu vnitřní, krásu kolem, pro umění. Do našeho spolku vnesla moderní technologie, když rozjela celou sekci e-knih z edice spolku Maryška. „Ukazuje se, jak velký dosah mohou mít e-knihy, třebaže vydávané v malém regionálním vydání, díky jejich přístupnosti prakticky kdekoliv a kdykoliv," řekla v lednu 2022. E-knihy z naší edice si stáhlo přes 11 tisíc uživatelů. V nabídce jsou pohádky pro děti, skutečné životní příběhy, poezie i historický román.

Marie Knapková

 
 

 
 
(c) 2016 bohumínský spolek Maryška a Lukáš Kania